| |


בס"ד, יום ראשון כ"ט בכסלו תשע"ה  21.12.2014
דף הבית מידע למשפחת הנפטר  דינים ומנהגים  הנצחה וזיכרון  בתי עלמין  אודות חברה קדישא ת"א - יפו 
קצת היסטוריה...
אודות חברה קדישא ת"א - יפו
קמחא דפסחא
מועד לכל חי - ביטאון הח"ק
ישובים שבתחום טיפול חברה קדישא
חברי הנהלה ובעלי תפקידים
שירותי החברה קדישא
מוקדי שירות
פניות ציבור
מכרזים
בית העלמין הדרום (חולון - בת ים)
בית העלמין טרומפלדור
בית העלמין העתיק ביפו
בית העלמין ירקון
בית העלמין נחלת יצחק
בית העלמין קרית שאול
חיפוש נפטרים
מועדי הלוויות
יושבים שבעה - ניחום אבלים
נפטרים שמועד אזכרתם חל היום
אישים
עולמות שחרבו - קהילות בשואה
גדולי ישראל
חללי צה"ל והמחתרות
נפגעי פעולות איבה
תפילות (לפי עדות)
תפילות בבית העלמין לפי שם הנפטר
תהילים ומשניות לפי שם הנפטר
הלכות ומנהגי אבלות
חישוב תאריכי אבלות
שאלות ותשובות (שאל את הרב)
מוקדי שירות
הליך סידור הלוויה והקבורה
רכישת מקומות
יצירת מודעת אבל / אזכרה
הקמת מצבה
פסוקים למצבה
סוגי קבורה
אינדקס נותני שירות
קהילות המונצחות בבתי העלמין
וילנה קרית שאול
מלאבה קרית שאול
האליץ קרית שאול
סאמבור קרית שאול
נייפולומיצה קרית שאול
זמושץ' קרית שאול
טלוסטה קרית שאול
קראקוב קרית שאול
ראדום קרית שאול
קסטוריה קרית שאול
מינסק קרית שאול
אושווינצים קרית שאול
איזביצה קרית שאול
גרודנה קרית שאול
ונגרוב קרית שאול
אבא קרית שאול
וולברום קרית שאול
ויילון קרית שאול
טרנוב קרית שאול
לושיץ קרית שאול
לובלין קרית שאול
לבוב קרית שאול
קוריץ קרית שאול
סטרי קרית שאול
מיר קרית שאול
רדזיווילוב קרית שאול
רוהאטין קרית שאול
סומאץ קובי קרית שאול
טרדופיץ קרית שאול
בוכניה קרית שאול
שוויציאג קרית שאול
סטניסלבוב קרית שאול
אוסטרבוצה קרית שאול
וולוזין קרית שאול
בריסק קרית שאול
סליהם קרית שאול
קרושניביץ קרית שאול
ודוביצה קרית שאול
האשט קרית שאול
בוקובזה קרית שאול
נאורעדוק קרית שאול
נובי-סונץ קרית שאול
פרמישלן קרית שאול
סטשמישיץ קרית שאול
סלונים קרית שאול
בוקובינה קרית שאול
קולומיאה נחלת יצחק
לידא נחלת יצחק
קורוב נחלת יצחק
קהילות ליטא נחלת יצחק
באבי יאר נחלת יצחק
טרבלינקה נחלת יצחק
רדומסק נחלת יצחק
פודמביצה נחלת יצחק
דרוהובויץ נחלת יצחק
בוריסלב נחלת יצחק
הרובישוב נחלת יצחק
פודבולוציסק נחלת יצחק
וולקוביסק נחלת יצחק
רווה רוסקה נחלת יצחק
זולקוב נחלת יצחק
רישא נחלת יצחק
צנסטיחוב נחלת יצחק
מאידנק גיטו סיקל נחלת יצחק
זלשצוקי נחלת יצחק
יגלניצה נחלת יצחק
ליבאי נחלת יצחק
פודהייצה נחלת יצחק
לומזה נחלת יצחק
זגלמביא נחלת יצחק
זדונסקה וולה טרומפלדור
מזיריטש הדרום (חולון - בת ים)
חוטין הדרום (חולון - בת ים)
לוברטוב הדרום (חולון - בת ים)
סלומניקי הדרום (חולון - בת ים)
אולקוש הדרום (חולון - בת ים)
מינסק מאזובייצק הדרום (חולון - בת ים)
קובנה הדרום (חולון - בת ים)
אוזורקוב הדרום (חולון - בת ים)
אוטובצק הדרום (חולון - בת ים)
אוזיראן הדרום (חולון - בת ים)
אוזורוב הדרום (חולון - בת ים)
אוטיאן הדרום (חולון - בת ים)
אוטניה הדרום (חולון - בת ים)
אוכן הדרום (חולון - בת ים)
אולוקא הדרום (חולון - בת ים)
אולנוב הדרום (חולון - בת ים)
אוסטרה - יוהלין הדרום (חולון - בת ים)
אוסטילה הדרום (חולון - בת ים)
אוסטרולינקה הדרום (חולון - בת ים)
אוסטרוב - מזוביצק הדרום (חולון - בת ים)
אוסרוב לובלסקי הדרום (חולון - בת ים)
אופילא לובלסק הדרום (חולון - בת ים)
אופונצה הדרום (חולון - בת ים)
אושמינה הדרום (חולון - בת ים)
איביא הדרום (חולון - בת ים)
איבניץ – רוביזבץ הדרום (חולון - בת ים)
איישיקוק הדרום (חולון - בת ים)
אליטא הדרום (חולון - בת ים)
אלכסנדרוב הדרום (חולון - בת ים)
אנטקו הדרום (חולון - בת ים)
אניקשט ליטא הדרום (חולון - בת ים)
אסטא הדרום (חולון - בת ים)
אקרמן הדרום (חולון - בת ים)
אריוב הדרום (חולון - בת ים)
בודזאנוב הדרום (חולון - בת ים)
בוצץ הדרום (חולון - בת ים)
בורשצוב הדרום (חולון - בת ים)
בזזני הדרום (חולון - בת ים)
בזיזין הדרום (חולון - בת ים)
ביאלו בזשג הדרום (חולון - בת ים)
בלז הדרום (חולון - בת ים)
ביזון הדרום (חולון - בת ים)
בייטש הדרום (חולון - בת ים)
בילגוריי הדרום (חולון - בת ים)
בלכטוב הדרום (חולון - בת ים)
בלזיץ הדרום (חולון - בת ים)
בנפיהוניוד הדרום (חולון - בת ים)
ברגסז הדרום (חולון - בת ים)
ברודי הדרום (חולון - בת ים)
ברזנה וויהולין הדרום (חולון - בת ים)
ברזניץ הדרום (חולון - בת ים)
בריטשאני הדרום (חולון - בת ים)
בריטשבא בשרי הדרום (חולון - בת ים)
גרודזיסק מזובצק הדרום (חולון - בת ים)
בריינסק הדרום (חולון - בת ים)
ברנוביץ הדרום (חולון - בת ים)
ברסלב הדרום (חולון - בת ים)
ברז'ן הדרום (חולון - בת ים)
בולחוב הדרום (חולון - בת ים)
ביטן הדרום (חולון - בת ים)
גבורובה הדרום (חולון - בת ים)
גוניונדז הדרום (חולון - בת ים)
גוסטינין הדרום (חולון - בת ים)
גור הדרום (חולון - בת ים)
גורז'ד ליטא הדרום (חולון - בת ים)
גלובוקי הדרום (חולון - בת ים)
גלובצוב הדרום (חולון - בת ים)
גניבישוב הדרום (חולון - בת ים)
גרבולין הדרום (חולון - בת ים)
גרבנביץ הדרום (חולון - בת ים)
גרובה שצוצין הדרום (חולון - בת ים)
גרויץ הדרום (חולון - בת ים)
גרשקוב הדרום (חולון - בת ים)
גורשיצה הדרום (חולון - בת ים)
דובשין הדרום (חולון - בת ים)
דובינקא הדרום (חולון - בת ים)
דוברומייל הדרום (חולון - בת ים)
דוד-הורודוק הדרום (חולון - בת ים)
דוביעצקי הדרום (חולון - בת ים)
דובנא הדרום (חולון - בת ים)
דוזשאני הדרום (חולון - בת ים)
דולהא הדרום (חולון - בת ים)
דלוגאשאדלא הדרום (חולון - בת ים)
דולהיינוב הדרום (חולון - בת ים)
דומברובה הדרום (חולון - בת ים)
דומברביצא הדרום (חולון - בת ים)
דומברוון הדרום (חולון - בת ים)
דוקלא הדרום (חולון - בת ים)
דוקשיץ הדרום (חולון - בת ים)
דולושיץ הדרום (חולון - בת ים)
דובינישוק הדרום (חולון - בת ים)
דיווין הדרום (חולון - בת ים)
דיסנה הדרום (חולון - בת ים)
דמבלון הדרום (חולון - בת ים)
דמודובקה הדרום (חולון - בת ים)
דושפר הדרום (חולון - בת ים)
דרובין הדרום (חולון - בת ים)
דרויה דרויסק הדרום (חולון - בת ים)
דרצין הדרום (חולון - בת ים)
הולשני קרוא הדרום (חולון - בת ים)
הונגריה הדרום (חולון - בת ים)
הוסיאטין הדרום (חולון - בת ים)
הורודנקה הדרום (חולון - בת ים)
הורוכוב הדרום (חולון - בת ים)
הרצא הדרום (חולון - בת ים)
ואיסלויצא הדרום (חולון - בת ים)
ודיסלב סנדישוב הדרום (חולון - בת ים)
ודישקוביץ הדרום (חולון - בת ים)
ווינילוב הדרום (חולון - בת ים)
ווישנביץ הדרום (חולון - בת ים)
וויעלפאלע הדרום (חולון - בת ים)
ויליקא הדרום (חולון - בת ים)
וילקובישקי הדרום (חולון - בת ים)
ויסוקה מזוביצק הדרום (חולון - בת ים)
וירזבניק סטרכוביץ הדרום (חולון - בת ים)
וישגרוד הדרום (חולון - בת ים)
וישקוב הדרום (חולון - בת ים)
וישניץ הדרום (חולון - בת ים)
וישנובא הדרום (חולון - בת ים)
וליצלבק הדרום (חולון - בת ים)
ולודימורץ הדרום (חולון - בת ים)
וטילשקי הדרום (חולון - בת ים)
ורונובא הדרום (חולון - בת ים)
וורקא הדרום (חולון - בת ים)
ורוקביץ – אוזירן הדרום (חולון - בת ים)
וורקלין הדרום (חולון - בת ים)
זאקרוצים הדרום (חולון - בת ים)
זבריצא הדרום (חולון - בת ים)
זבראז' הדרום (חולון - בת ים)
זגורש הדרום (חולון - בת ים)
זולין הדרום (חולון - בת ים)
זורומין הדרום (חולון - בת ים)
זיחלין הדרום (חולון - בת ים)
ז'לוב הדרום (חולון - בת ים)
זליכוב הדרום (חולון - בת ים)
זלקבקה הדרום (חולון - בת ים)
זסטבנה בוקבינה הדרום (חולון - בת ים)
זקליקוב הדרום (חולון - בת ים)
זררדוב הדרום (חולון - בת ים)
ז'רקי הדרום (חולון - בת ים)
זיסל ז'טל הדרום (חולון - בת ים)
חודל הדרום (חולון - בת ים)
חומסק הדרום (חולון - בת ים)
חוסט הדרום (חולון - בת ים)
חורוסקוב הדרום (חולון - בת ים)
חלם הדרום (חולון - בת ים)
חמלניק הדרום (חולון - בת ים)
טביטראג הדרום (חולון - בת ים)
טבריג ליטא הדרום (חולון - בת ים)
טומשוב הדרום (חולון - בת ים)
טומשוב לובלסק הדרום (חולון - בת ים)
טורצין הדרום (חולון - בת ים)
טושון הדרום (חולון - בת ים)
טישובצה הדרום (חולון - בת ים)
טלונגץ טימניץ הדרום (חולון - בת ים)
טלז הדרום (חולון - בת ים)
טליכן הדרום (חולון - בת ים)
טרוביץ הדרום (חולון - בת ים)
טריסק הדרום (חולון - בת ים)
טרנוגרד הדרום (חולון - בת ים)
טרסטינא הדרום (חולון - בת ים)
טשובין הדרום (חולון - בת ים)
טרספול הדרום (חולון - בת ים)
טרוכנבורד הדרום (חולון - בת ים)
יאנוב לובלין הדרום (חולון - בת ים)
יאנוב פודלסקי הדרום (חולון - בת ים)
יאנוב פינסק הדרום (חולון - בת ים)
יאסלו הדרום (חולון - בת ים)
יאש – יסי הדרום (חולון - בת ים)
יאשינובקה הדרום (חולון - בת ים)
יבוזנה הדרום (חולון - בת ים)
יבורוב הדרום (חולון - בת ים)
יון הדרום (חולון - בת ים)
יטנה הדרום (חולון - בת ים)
ינדזילב הדרום (חולון - בת ים)
יקוב הדרום (חולון - בת ים)
כורזול הדרום (חולון - בת ים)
כשנוב הדרום (חולון - בת ים)
לאנוביץ הדרום (חולון - בת ים)
לובומיל הדרום (חולון - בת ים)
לודביפול הדרום (חולון - בת ים)
לודז' הדרום (חולון - בת ים)
לוביץ הדרום (חולון - בת ים)
לודמיר הדרום (חולון - בת ים)
לומז'אן הדרום (חולון - בת ים)
לונינץ הדרום (חולון - בת ים)
לוצק הדרום (חולון - בת ים)
לוקב הדרום (חולון - בת ים)
לחבא הדרום (חולון - בת ים)
לחוביץ הדרום (חולון - בת ים)
לטביה הדרום (חולון - בת ים)
ליאניפולי הדרום (חולון - בת ים)
ליבאו הדרום (חולון - בת ים)
לינטשיץ הדרום (חולון - בת ים)
ליפנה הדרום (חולון - בת ים)
ליפקני הדרום (חולון - בת ים)
ליפסק הדרום (חולון - בת ים)
ליצנט הדרום (חולון - בת ים)
לנין הדרום (חולון - בת ים)
לשצוב הדרום (חולון - בת ים)
מאקוב הדרום (חולון - בת ים)
מודז'יץ הדרום (חולון - בת ים)
מוטלא הדרום (חולון - בת ים)
מונסרוזישקא הדרום (חולון - בת ים)
מונקץ' הדרום (חולון - בת ים)
מזרץ (גדול) הדרום (חולון - בת ים)
מיורי הדרום (חולון - בת ים)
מייצשט הדרום (חולון - בת ים)
מיכוב הדרום (חולון - בת ים)
מיכוב הדרום (חולון - בת ים)
מיליץ הדרום (חולון - בת ים)
מיקשביץ הדרום (חולון - בת ים)
מרימסול הדרום (חולון - בת ים)
מרצינקנץ הדרום (חולון - בת ים)
מרקשוב הדרום (חולון - בת ים)
מלא סדלישצא הדרום (חולון - בת ים)
מילניצא הדרום (חולון - בת ים)
מניעביץ הדרום (חולון - בת ים)
סאודניצא הדרום (חולון - בת ים)
סאנוק הדרום (חולון - בת ים)
סאנו הדרום (חולון - בת ים)
סביצלוף הדרום (חולון - בת ים)
סובאלק הדרום (חולון - בת ים)
סוביבור - ולודבה הדרום (חולון - בת ים)
סוכצ'וב הדרום (חולון - בת ים)
סוקולוב הדרום (חולון - בת ים)
סורוצק הדרום (חולון - בת ים)
סטולין הדרום (חולון - בת ים)
סטוק הדרום (חולון - בת ים)
סטרוזניץ הדרום (חולון - בת ים)
סטיובץ הדרום (חולון - בת ים)
סטפן הדרום (חולון - בת ים)
סטרדין הדרום (חולון - בת ים)
סטריקוב הדרום (חולון - בת ים)
סטשוב הדרום (חולון - בת ים)
סמיאטיץ הדרום (חולון - בת ים)
סנדוציר – ציזמיר הדרום (חולון - בת ים)
סעלישטץ הדרום (חולון - בת ים)
סקולעני הדרום (חולון - בת ים)
סקוריאו הדרום (חולון - בת ים)
סקלא הדרום (חולון - בת ים)
סקרזקו הדרום (חולון - בת ים)
סקרנביץ הדרום (חולון - בת ים)
סרנאקי הדרום (חולון - בת ים)
סריני הדרום (חולון - בת ים)
סרניק הדרום (חולון - בת ים)
סרטפול הדרום (חולון - בת ים)
סאטמר – קרולי הדרום (חולון - בת ים)
עדן הדרום (חולון - בת ים)
פאבניץ הדרום (חולון - בת ים)
פינצוב הדרום (חולון - בת ים)
פודברודז' הדרום (חולון - בת ים)
פוהוסט הדרום (חולון - בת ים)
פולבי הדרום (חולון - בת ים)
פוריסוב הדרום (חולון - בת ים)
פיוטרקוב הדרום (חולון - בת ים)
פילבישקי הדרום (חולון - בת ים)
פילץ הדרום (חולון - בת ים)
פינסק קרלין הדרום (חולון - בת ים)
פונצוב הדרום (חולון - בת ים)
פלוטניצה הדרום (חולון - בת ים)
פלונגיאן הדרום (חולון - בת ים)
פלונסק הדרום (חולון - בת ים)
פלוצק הדרום (חולון - בת ים)
פלוטוסק הדרום (חולון - בת ים)
פלניץ הדרום (חולון - בת ים)
פרגה הדרום (חולון - בת ים)
פרוזני הדרום (חולון - בת ים)
קוסטיפול הדרום (חולון - בת ים)
פרושוביץ הדרום (חולון - בת ים)
פרושניה הדרום (חולון - בת ים)
פרמפאל הדרום (חולון - בת ים)
פרמשלאן הדרום (חולון - בת ים)
פרצוב הדרום (חולון - בת ים)
פשדבוז הדרום (חולון - בת ים)
פשיטיק הדרום (חולון - בת ים)
ציזוב הדרום (חולון - בת ים)
צ'חנוביץ הדרום (חולון - בת ים)
צכאנוב הדרום (חולון - בת ים)
קאליש הדרום (חולון - בת ים)
קובל הדרום (חולון - בת ים)
קוברין הדרום (חולון - בת ים)
קוזניץ הדרום (חולון - בת ים)
קולבסוב הדרום (חולון - בת ים)
קולו קולא הדרום (חולון - בת ים)
קולנו הדרום (חולון - בת ים)
קולקי הדרום (חולון - בת ים)
קומירוב לובלסק הדרום (חולון - בת ים)
קומרנו הדרום (חולון - בת ים)
קונין הדרום (חולון - בת ים)
קונסטנטין הדרום (חולון - בת ים)
קונסטנטינוב הדרום (חולון - בת ים)
קונסק הדרום (חולון - בת ים)
קוסוב הדרום (חולון - בת ים)
קוטנה הדרום (חולון - בת ים)
קורניץ הדרום (חולון - בת ים)
קוצק הדרום (חולון - בת ים)
קושיצה הדרום (חולון - בת ים)
קומרוק הדרום (חולון - בת ים)
קילף הדרום (חולון - בת ים)
קלבריא הדרום (חולון - בת ים)
קלובוצק הדרום (חולון - בת ים)
קלודבא הדרום (חולון - בת ים)
קליין סעולישטץ הדרום (חולון - בת ים)
קלימנטוב הדרום (חולון - בת ים)
קלושון הדרום (חולון - בת ים)
קלעוואן הדרום (חולון - בת ים)
קלצק הדרום (חולון - בת ים)
קמין קושבסקי הדרום (חולון - בת ים)
קרטוז ברזה הדרום (חולון - בת ים)
קרובויה אוזרו הדרום (חולון - בת ים)
קרוביץ בלשצניק הדרום (חולון - בת ים)
קרילוב הדרום (חולון - בת ים)
קריניקי הדרום (חולון - בת ים)
קרמניץ שומסק הדרום (חולון - בת ים)
קריסטינולפול הדרום (חולון - בת ים)
קרשנוברוד הדרום (חולון - בת ים)
קרסטנוב הדרום (חולון - בת ים)
קרשניק הדרום (חולון - בת ים)
ראדין הדרום (חולון - בת ים)
ראדין - ישיבת חפץ חיים הדרום (חולון - בת ים)
ראחוב הדרום (חולון - בת ים)
ראקושטין הדרום (חולון - בת ים)
רדאוף בוקבינה הדרום (חולון - בת ים)
רדזימין הדרום (חולון - בת ים)
רדומישל הדרום (חולון - בת ים)
רדזין הדרום (חולון - בת ים)
רדיחוב הדרום (חולון - בת ים)
רובנו הדרום (חולון - בת ים)
רוזקי הדרום (חולון - בת ים)
רוז'אן הדרום (חולון - בת ים)
רוזשאן – רוזיננוי הדרום (חולון - בת ים)
רוזישץ ווהולין הדרום (חולון - בת ים)
רופשיץ הדרום (חולון - בת ים)
רוקיטנה הדרום (חולון - בת ים)
רטנה הדרום (חולון - בת ים)
רייביץ הדרום (חולון - בת ים)
רימנוב הדרום (חולון - בת ים)
ריקי הדרום (חולון - בת ים)
רצונז הדרום (חולון - בת ים)
שאקי הדרום (חולון - בת ים)
שבלי הדרום (חולון - בת ים)
שדליץ שקלרז' הדרום (חולון - בת ים)
שדלישצ'ה הדרום (חולון - בת ים)
שטוך הדרום (חולון - בת ים)
שטופניצה הדרום (חולון - בת ים)
שידלוביץ הדרום (חולון - בת ים)
שידלוף הדרום (חולון - בת ים)
שינבא הדרום (חולון - בת ים)
מורדי שביבת שדביץ שקלרז הדרום (חולון - בת ים)
שצקושין הדרום (חולון - בת ים)
שקוד הדרום (חולון - בת ים)
שירדז' הדרום (חולון - בת ים)
שרפץ הדרום (חולון - בת ים)
שורני הדרום (חולון - בת ים)
מינשק הדרום (חולון - בת ים)
שלומוקי הדרום (חולון - בת ים)
קוברה הדרום (חולון - בת ים)
סטרכוביץ הדרום (חולון - בת ים)
אטקי הדרום (חולון - בת ים)
אולשאן הדרום (חולון - בת ים)
ולקה ביצ'ה הדרום (חולון - בת ים)
שרקובשצ'ינזה הדרום (חולון - בת ים)
וולצין הדרום (חולון - בת ים)
קנישין הדרום (חולון - בת ים)
בילובזשגי הדרום (חולון - בת ים)
חורז'ל הדרום (חולון - בת ים)
טלומטץ הדרום (חולון - בת ים)
רוזבדוב הדרום (חולון - בת ים)
לומאז ורוסוש הדרום (חולון - בת ים)
מורד הדרום (חולון - בת ים)
ביאלה פודלסקה הדרום (חולון - בת ים)
קרסנה הדרום (חולון - בת ים)
פוטוק זלוטי הדרום (חולון - בת ים)
ברסטצ'קה הדרום (חולון - בת ים)
טשין הדרום (חולון - בת ים)
סרהיי הדרום (חולון - בת ים)
אפטא הדרום (חולון - בת ים)
ניסוויז הדרום (חולון - בת ים)
סלוניקי הדרום (חולון - בת ים)
נובידבור הדרום (חולון - בת ים)
לאסק הדרום (חולון - בת ים)
קרסנוברוד הדרום (חולון - בת ים)
ציזיבה הדרום (חולון - בת ים)
רקישוק הדרום (חולון - בת ים)
אילייה ויאזין הדרום (חולון - בת ים)
וילקנשקי הדרום (חולון - בת ים)
מריאמפול הדרום (חולון - בת ים)
דומברובוני הדרום (חולון - בת ים)
נשלסק הדרום (חולון - בת ים)
בריגל הדרום (חולון - בת ים)
בריצ'אן הדרום (חולון - בת ים)
פצנוב הדרום (חולון - בת ים)
נובי - טרג הדרום (חולון - בת ים)
טוטשין הדרום (חולון - בת ים)
לאנצוט הדרום (חולון - בת ים)
גרבוביץ הדרום (חולון - בת ים)
וולמין הדרום (חולון - בת ים)
סקורני הדרום (חולון - בת ים)
סקאלאט הדרום (חולון - בת ים)
אלכסנדריה הדרום (חולון - בת ים)
סוחובולה הדרום (חולון - בת ים)
דיבנישוק הדרום (חולון - בת ים)
קורפו הדרום (חולון - בת ים)
סטופוניצה הדרום (חולון - בת ים)
רובנה הדרום (חולון - בת ים)
סרוצק הדרום (חולון - בת ים)
וסטרוב הדרום (חולון - בת ים)
קיידן הדרום (חולון - בת ים)
סטוצק הדרום (חולון - בת ים)
קשפיץ הדרום (חולון - בת ים)
דומצ'בה הדרום (חולון - בת ים)
ווארקילאן הדרום (חולון - בת ים)
דמביצה הדרום (חולון - בת ים)
זשעטל הדרום (חולון - בת ים)
סיגש הדרום (חולון - בת ים)
סערעט הדרום (חולון - בת ים)
קזמארוק הדרום (חולון - בת ים)
רדאוץ הדרום (חולון - בת ים)
גורליצה הדרום (חולון - בת ים)
סולייוב
קהילת ניסיון עם יחיאל
קהילת ניסיון
דף הבית > הנצחה וזכרון > עולמות שחרבו - קהילות בשואה
ונגרוב
מונצחת בבית עלמין קרית שאול
מיקום: מחוז לובלין, פולין

אוכלוסייה יהודית לפני המלחמה: כ-5,227 יהודים בשנת 1941

ראשית תולדות הקהילה

ונגרוב הפכה לעיר בשנת 1441, ובמשך מאות שנים הייתה נתונה לשליטתם של אצילים ומלכים שונים. המציאות הפיאודלית בעיר לא השתנתה עד לשנת 1795, כאשר פולין חולקה מחדש. ונגרוב סופחה לנסיכות ורשה ומאוחר יותר הפכה לחלק מפולין הקונגרסאית.

האזכור הראשון לקהילה היהודית בונגרוב מופיע במחצית הראשונה של המאה ה-16. מדובר על קהילה של יהודים שרובם עסקו בייצור ומכירה של משקאות חריפים. האזכור הבא של הקהילה היהודית נכתב על רקע המרד האוקראיני של שנת 1648, בהנהגתו של הקוזאק חמיילנצקי. הקהילה היהודית בונגרוב נפלה קורבן לרוצחים הקוזאקים ורוב התושבים ברחו מהעיר. הקהילה חודשה רק כשני עשורים לאחר-מכן. הנסיך הפולני, שונגרוב הייתה בתחום אחריותו, רצה לחדש את היישוב היהודי במקום, מכיוון שהאמין מאוד בתרומתם של היהודים לכלכלה. בהמשך, בשנת 1703, הורה המלך אוגוסט השני להעניק ליהודי ונגרוב פטור מתשלום מיסים, בכדי לסייע להם להתמודד עם מצבם הכלכלי הקשה.

לקראת סוף המאה ה-17 כבר היו היהודים מאורגנים כקהילה. בונגרוב היו בתי-מדרש ובית-עלמין יהודי. בין רבני הקהילה הראשונים היה הרב אליהו בן הרב איטינגן הלוי, מחבר "ברית הלוי".

בסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19, התרחשה בפולין צמיחה כלכלית ודמוגרפית משמעותית שהיטיבה מאוד עם היהודים במדינה. בונגרוב נפתחו מפעלים ובתי-חרושת חדשים, חלקם בבעלות יהודית, בהם יהודים ונוצרים עבדו יחדיו. כמו-כן הוקם בעיירה בית-דפוס, בבעלותו של נוצרי בשם יוהאן קריגר, בו נדפסו ספרים בעברית. באותה התקופה, על-רקע התפשטות החסידות במזרח אירופה, הפכה ונגרוב למרכז חסידי. אדמו"רים חשובים וידועים התיישבו בעיר, ביניהם תלמידיו של "החוזה מלובלין".

בשנת 1765 התגוררו בונגרוב רק כ-567 יהודים. בשנת 1898 כבר היה מספר היהודים בעיירה גבוה מ-5,000, והיהודים היוו יותר ממחצית התושבים.

תחילת המאה העשרים

מלחמת העולם הראשונה שינתה כליל את פניה של ונגרוב. באזור התנהלו קרבות קשים בין הצבא הגרמני לצבא הרוסי, ואלפי פליטים מלובלין ורדום מצאו מחסה בעיירה הקטנה. באוגוסט 1915, עם נסיגת הצבא הרוסי החיילים הקוזאקים ביצעו פוגרום בקהילת ונגרוב במהלכו נרצחו שני יהודים.

הצבא האוסטרי שכבש את מחוז לובלין אומנם הסב נזקים כלכליים קשים לאזור, אך הוא ביטל את ההגבלות שהטילו הרוסים על היהודים, ולראשונה הותר להם לקיים פעילות פוליטית מאורגנת. שתי התנועות הראשונות שפתחו סניפים בונגרוב היו "הבונד" הסוציאליסטית ו"פועלי ציון". הקהילה היהודית גם הקימה ספרייה ומועדון קהילתי בשם "בית העם".

מלחמת העולם הראשונה נגמרה, אבל שנתיים מאוחר יותר פרצה מלחמת פולין- ברית המועצות. בסיומה של המלחמה, השלטונות הפולניים אסרו כ-50 יהודים מונגרוב באשמת סיוע לצבא האדום. הם שוחררו בעקבות לחץ ציבורי על השלטונות בורשה. ההתנכלויות של השלטונות ליהודים במחוז לובלין בכלל, ובונגרוב בפרט, גרם ליהודים צעירים רבים מהעיירה להגר למערב אירופה, ארה"ב, ברית-המועצות וארץ ישראל.

בהמשך שנות העשרים התייצבה הכלכלה הפולנית, והיהודים בונגרוב שיקמו את העסקים שלהם, כמו גם את הפעילות הציבורית שהחלה בתום מלחמת העולם הראשונה, ונחלשה מעט בגלל המצב הכלכלי הקשה. בשנות העשרים נחלשה השפעתה של הרבנות האורתודוכסית בונגרוב, ואילו התנועות הציוניות החלו לצבור יותר ויותר כוח פוליטי.

עד לשנות העשרים, רוב החינוך היהודי נעשה בחדרים פרטיים של תלמוד תורה, שתוחזקו על-ידי כספים משותפים של הקהילה. ב-1921 נפתח בית-הספר "תרבות" בו למדו מאות בנים ובנות, ובו נערכו גם שיעורי עזר למבוגרים. בהמשך נפתח גם בית-ספר לבנות של רשת "בת יעקב". בנוסף על אלו, התנועות הציוניות ותנועת "הבונד" תפעלו בעיירה תנועות נוער יהודיות שפעלו בשעות אחר-הצהריים. כמו-כן הוקם מועדון ספורט יהודי בשם "גוויאזדה" (שמשמעותו "הכוכב").

שנות העשרים ותחילת שנות השלושים היו תקופה טובה ליהודי ונגרוב, אבל לקראת סוף ה30 המצב השתנה. האנטישמיות במחוז לובלין התחזקה, ובנוסף לכך המצב הכלכלי בפולין הורע, מה שגרם לעלייה כללית באבטלה, גם בקרב היהודים. בשנת 1937 החלה קבוצה אנטישמית באזור לובלין לקרוא לחרם כלכלי על היהודים, דבר שרק פגע עוד יותר במצבם הכלכלי של יהודי ונגרוב.

תקופת השואה

מלחמת העולם השנייה פרצה ב-1 בספטמבר, 1939. יומיים לאחר-מכן כבר הפציצו מטוסים גרמניים את ונגרוב, שבוע לאחר-מכן הצבא הגרמני כבש את העיר. יהודים רבים נמלטו לחלק הפולני שנכבש על-ידי ברית המועצות. ביום הכיפורים, שחל באותה השנה בסוף חודש ספטמבר, פרצו חיילים גרמנים לבית-הכנסת של ונגרוב ורצחו בדקירות סכין את הרב עקב מורגנשטרן, הרב האחרון של ונגרוב.

בסוף השנה מינו הגרמנים יודנראט שהורכב מ-12 חברים ובראשו מרדכי זימן. ליד היודנראט הוקמה גם משטרה יהודית. מבחינת הגרמנים, חברי היודנראט נשאו באחריות על שני תחומים עיקריים: סיפוק עובדי כפייה ואסיפת חפצי בעלי ערך לשלטונות הגרמניים. אך חברי היודנראט האמינו כי מטרתם, בראש ובראשונה, היא התגייסות לעזרתם של הנזקקים והפליטים בעיירה. ניסיונותיהם לסייע לעניים הרבים ולהמשיך לחנך את ילדי העיירה התבצעו גם על רקע ההכנות להעברת היהודים לגטו, העברה שהתבצעה לבסוף בדצמבר 1940 ללא כל מעשי התנגדות.

הגרמנים הכניסו לתוך גטו ונגרוב אלפי יהודים מערים ועיירות שונות. לבסוף, בשנת 1942, הם סגרו את הגטו, כאשר בתוך השטח הקטן מתגוררים יותר מ-18,000 בני-אדם. הצפיפות הייתה קשה, בכל דירה התגוררו מספר משפחות. אחרי שמאות גוועו ברעב ונהרגו כתוצאה ממחלות, ב-22 בספטמבר, 1942, התבצעה האקציה הראשונה מהגטו. כ-8,000 יהודים נשלחו בקרונות בקר למחנה ההשמדה טרבלינקה. לאחר האקציה הצטוו אנשי היודנראט והמשטרה היהודית לאסוף את כל הרכוש היהודי שנותר מאחור. הרכוש הגיע לידי הגרמנים, ומשכילו היהודים את מלאכתם, נרצחו ביריות רובה.

כ-300 יהודים לערך נשארו בונגרוב לאחר האקציה הראשונה, והם נרצחו או נשלחו לטרבלינקה באביב של 1943.

כך הגיע לסופה קהילת ונגרוב, שהתקיימה במשך מ-400 שנים.

פולנים תושבי ונגרוב שסייעו ליהודים

פלאגיה פוגלזאנג הצילה ילדה יהודייה. פיוטר גראווק הסתיר בגן ביתו שלושה יהודים. משפחת פיונטקובסקי הסתירה בביתה אדם יהודי בשם קליין. אדוארד גאלאש נתן מחסה לחברו מימי הילדות, יהודי בשם רייזמן שנמלט מטרבלינקה.

יהודים ילידי ונגרוב שהשתתפו בפעולות מחתרת נגד הגרמנים

יעקב ברגמן, חבר היודנראט בונגרוב, עזב לורשה כחודש לפני האקציה והשתתף במרד גטו ורשה. נער יהודי יליד ונגרוב, בשם ישראל רובז'ינסקי, שהיגר עם הוריו לבלגיה בשנות השלושים, השתתף בפעולות המחתרת הבלגית והוצא להורג על-ידי הגסטאפו ב-1943.